آشنایی با ربات های درمان کننده کووید 19

1400/09/13   19:48
از این موضوع بی خبر نیستیم که در طی ماههای اخیر هزاران نفر در سراسر جهان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند. استفاده از تکنولوژی های نوین مانند ربات ها می تواند خطر ابتلا و انتقال این ویروس را در حد چشمگیری کاهش داده و نیاز به نیروی انسانی را کاهش دهد.
آشنایی با ربات های درمان کننده کووید 19

پزشکان و پرستاران با حضور در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا، جزء افرادی هستند که احتمال ابتلا به این بیماری در آنها خیلی زیاد است چنانچه تا کنون متاسفانه صدها تن از پزشکان و پرستاران حین درمان بیماران جان خود را از دست داده اند. تاکنون کشورهایی همچون چین، ژاپن، آمریکا و ایتالیا برای کمک به کادر پزشکان و پرستاران اقدام به استفاده از ربات های هوشمند در این زمینه کرده اند. در این مقاله به معرفی برخی از ربات های هوشمند درمان کننده که برای پرستاری از بیماران مبتلا به کرونا تولید شده است، خواهیم پرداخت.

1- ربات پرستار Tsinghua

با شیوع کرونا در دنیا، پزشکان کشور چین تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا از تکنولوژی های نوین و هوشمند برای مقابله با این بیماری استغاده کنند. در این زمینه محققان دانشگاه " چینگ خوا " در چین، رباتی را طراحی کردند که در بحران شیوع این بیماری می تواند کمک قابل توجهی را به تیم درمانی بیمارستان کند. این ربات قادر به تصویربرداری فراصوت، نمونه برداری از بزاق دهان و همچنین معاینه ی اعضای بدن بیماران بوده و بدین ترتیب، می توان گفت که با وجود این ربات دیگر نیازی به حضور پزشک و پرستار در اتاق بیمار نیست.

2- ربات Stevie

این ربات، یک ربات پرستار بوده که دارای ظاهری مانند انسان می باشد. این ربات برای حرکت از چرخ استفاده می کند. مخترعان و سازندگان این ربات بر این باور هستند که ظاهر دوستانه ی این ربات، در برقراری هر چه بهتر ارتباط با بیماران کمک شایانی به کادر پزشکی خواهد کرد. بیماران با نگاه به چهره ی این ربات، متوجه شده که می توانند با این ربات صحبت کنند و یا از او در انجام امور خود درخواست کمک کنند.

این ربات نوعی کنترلر خودکار برای انجام کارهایی است که نیازی به دخالت مستقیم پزشک یا پرستار نیست. به عنوان مثال این ربات می تواند زمان مصرف دارو را به بیمار یادآوری کند، همچنین دمای اتاق و میزان روشنایی آن را نیز تنظیم کند. این ربات یک ربات هوشمند سخنگو می باشد که قادر به برقراری ارتباط با پرستاران و کادر پزشکی بوده و در شرایط حساس می تواند از این قابلیت خود برای اطلاع رسانی به پرستاران و پزشکان استفاده کند.

3- ربات پرستار Tommy

کشور ایتالیا جزء کشورهایی است که در روزها و ماههای ابتدایی شیوع ویروس کرونا در جهان، آمار مبتلایان بسیار زیادی را به خود اختصاص داد. مسئولان این کشور برای مراقبت از بیماران و پزشکان خود، اقدام به ساخت ربات هوشمند نمودند. این ربات دارای سنسورهای پیشرفته ای بوده که روی سر آن قرار گرفته و با استفاده از چرخ هایی که برای آن تعبیه شده می تواند حرکت کند. هدف اصلی این ربات ها، کمک به کادر پزشکی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا است.

4- ربات باکتری کش UVD

یکی از مهمترین عوامل افزایش تعداد مبتلایان به کووید 19، ماندگاری بالای این ویروس بر روی سطوح یا اقلام مورد استفاده ی روزمره ی انسانهاست. بیمارستان ها و مراکز درمانی نیز به دلیل رفت و آمد بیماران مبتلا به این ویروس، به منبع اصلی شیوع این بیماری تبدیل شده اند. پس این نیاز ضروری می شود که تمام وسایل و محیط مراکز درمانی و بیمارستان ها به موقع تمیز و ضدعفونی شوند تا از افزایش ابتلای پزشکان و پرستاران و همچنین عموم مردم جلوگیری شود.

به همین منظور شرکتی به نام Blue Ocean Robotics رباتی موسوم به UVD را تولید و توسعه داده که به ربات های "باکتری کش" معروف شده اند. این ربات قادر است تا بعد از اتمام کار پرسنل درمانی، به تمام اتاق ها رفته و هر اتاق را به دقت و بصورت کامل ضدعفونی کند. این ربات ها برای ضد عفونی کردن اتاق ها از خود اشعه ی فرابنفش منتشر می کنند.

اختراع و رونمایی از ربات های درمان کننده شروع حرکت جدیدی به سمت همیاری با کادر پزشکی و درمانی و همچنین نفوذ فناوری های هوش مصنوعی در صنعت بیمارستانی است. امید است جهان و مردم آن با خلاقیت و توانمندی های خود در عرصه ی علمی نیازها را شناسایی و برای رفع آن اقدام کنند.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 59,170تومانبیت کوین: 65,333 دلار
591700
fa