رازهای عکاسی حرفه ای با موبایل

1400/09/14   17:05
در عصر کنونی همه روزه چه بسا هر ساعت شاهد ظهور پیشرفت های باور نکردنی در عرصه امکانات بخصوص تلفن های همراه هستیم. وسیله ای که علاوه بر ارتباط صوتی قادر به ثبت تصاویر و لحظات به یادماندنی ماست. حال چگونه این لحظات را حرفه ای ثبت کنیم؟
رازهای عکاسی حرفه ای با موبایل

در عصر کنونی همه ی افراد چه کوچک و چه بزرگ،دارای یک تلفن همراه با دوربین با کیفیت هستند. افرادی که ممکن است از امکانات،محدودیت ها و یا قابلیت های بی نظیر آن بی خبر باشند. پس ضروری است که با ساده ترین زبان،دوربین تلفن همراه خود را بشناسیم و با میزان بیشتری از داشته ها و معلومات لحظات زیبای خود را به ثبت برسانیم.

ارزش کیفیت عکس در عکاسی دیجیتال

با ظهور دوربین های دیجیتال روی گوشی های موبایل، مسئله ی ثبت اطلاعات تصاویر دریافت شده روی سنسورهای حساس دوربین مطرح شد، اینجا بود که کیفیت نهایی عکس تعیین می شد. فناوری گذشته تنها امکان تصویرسازی با کیفیت حدود 1 مگاپیکسل را می داد که این میزان برای آن زمان عالی بود چرا که دوربین ها نیز با صفحه های نمایش کوچک 1 یا 2 اینچی توان نمایش تصاویر بزرگتر را نداشتند.

با افزایش توان ثبت تصاویر و همچنین افزایش مگاپیکسل ها، روز به روز کیفیت تصاویر افزایش یافت به طوری که اکنون وجود یک دوربین 13 یا 16 مگاپیکسلی و یا حتی بیشتر با قیمتی متوسط در دسترس مردم قرار دارد و تبدیل به یک امر عادی شده است.

در مقایسه با دوربین های موبایل، دوربین های حرفه ای SLR،DSLR و حتی دوربین های عکاسی compact یا آماتور، به دلیل وجود تجهیزات بهتر و سنسورهای قوی تر برای پردازش تصویر و لنزهای با قدرت زوم optical و یک مگاپیکسل مساوی نسبت به دوربین موبایل، توان عکاسی بهتری دارند و این توان خصوصا در ثبت تصاویر شبانه و رمانتیک بیشتر خودنمایی می کند اما همچنان مسئله این است که تغییرات زیادی در لنز دوربین ها ایجاد نشده است.

گام هایی برای ثبت یک عکس خوب

1- لنز دوربین را همیشه قبل از عکاسی با یک پارچه ی نخی خشک و نرم، تمیز و مرتب کنید.

2- خورشید یا منبع نور اصلی را پشت سر خود و رو به روی سوژه ی عکاسی قرار دهید، به طوری که حداقل فاصله ی منبع نور از سوژه ی عکاسی بنابر شدت نور حدود 2 تا 3 متر باشد.

3- هرگز بیش از یکی دو ثانیه دوربین را به طرف خورشید نگیرید، زیرا این امر باعث سوختن پیکسل های CCD شده و در عکس های بعدی همیشه به طور ناخواسته لکه ای روی عکس باقی خواهد گذاشت.

4- هرگز برای گرفتن عکس نزدیکتر، فاصله ی خود را با سوژه ی عکاسی کمتر از یک متر نکنید.

5- ژست و زاویه ی مناسب را برای سوژه ی عکاسی انتخاب کنید.

6- وسایل و لوازم اضافی را با تغییر مکان دادن یا برداشتن، از عکس خود حذف کنید.

7- در منوی دوربین، گزینه و حالت های مناسب صحنه را برای عکاسی انتخاب کنید.

8- کیفیت عکس را در بهترین میزان خود قرار دهید.

9- در صورت تاریک بودن سوژه ی عکاسی، نورها و چراغها را افزایش دهید و همچنین فلاش دوربین را در حالت فعال قرار دهید.

10- همیشه فوکوس کردن را مد نظر قرار دهید.

11- سوژه ی عکاسی را در نقطه ی مناسبی از کادر قرار دهید. برای بدست آوردن نقطه ی مناسب در کادر، کافی است تا با دو خط عمودی و افقی تصویر را به 9 قسمت مساوی تقسیم کرده و چهره ی فرد یا موضوع مورد نظر را در محل تقاطع دو خط اول افقی و عمودی در نقاط طلایی قرار دهید.

توصیه هایی برای موفقیت در عکاسی با موبایل

1- بهترین دوربین برای عکاسی، همان دوربین گوشی شماست. این نکته را فراموش نکنید که بهترین عکس را بهترین عکاس خواهد گرفت نه گرانترین دوربین.

2- بهترین نرم افزار دوربین، همان نرم افزاری است که شما بتوانید با آن ساده تر و راحت تر کار کنید.

3- برنامه ای وجود ندارد که بهترین سوژه ها را معرفی کند، پس سوژه ی مناسب عکاسی خود را پیدا کنید.

4- در هنگام عکاسی، تمرکز لازم و کافی را داشته باشید.

5- برای پیدا کردن نما و زاویه ی مناسب، زمان کافی بگذارید و هرگز عجله نکنید.

6- از فیلترهایی مانند تغییر رنگ، شفافیت و ... در هنگام عکاسی استفاده نکنید.

7- اگر عکس ها و تصاویرتان راضی کننده نبود، مایوس و ناامید نشوید، به تمرین کردن ادامه بدهید چرا که یک عکاس خوب هرگز عکس های دوران آماتوری اش را حرفه ای نمی داند.

8- عکس های شما همیشه منحصر به فرد خواهند بود چرا که حاصل خلاقیت و هنر شما هستند.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 56,950تومانبیت کوین: 69,434 دلار
569500
fa