NFT چیست؟

1400/10/20   11:23
توکن ‌های غیر مثلی یا NFT ها، توکن‌ هایی غیر قابل معاوضه هستند. توکن‌های NFT به عنوان یک گواهی مالکیت برای هر مدل از دارایی‌ های دیجیتالی مورد استفاده قرار می ‌گیرند.
NFT چیست؟

توکن های NFT یا Non-Fungible Token، به نوعی از توکن های رمز نگاری شده گفته می شود که بر بستر بلاکچین ساخته شده اند. همانطور که می دانید، در دنیای رمز ارزها، آنها را به دو گروه توکن (ژتون) و کوین (سکه یا هر واحد از یک رمز ارز) تقسیم بندی می کنیم.

تفاوت دیگر این دو، این است که کوین ها دارای یک شبکه بلاکچین اختصاصی هستند؛ اما توکن های غیر مثلی، بر روی شبکه بلاکچین یک ارز دیگر ساخته می شوند.

هر توکن ان اف تی، یک دارایی منحصر به فرد را نشان می دهد. حال این دارایی می تواند به صورت یک وسیله فلزی باشد یا یک عکس با فرمت PNG در سیستم شما. برای مثال، شما می توانید یک تصویر را که با برنامه فتوشاپ ساخته اید را به یک توکن NFT تبدیل کنید و آن را به فروش برسانید! و یا حتی می توانید یک تابلوی نقاشی واقعی را به عنوان یک توکن NFT به فروش برسانید.

البته شما نمی توانید توکن های خود را با یک توکن NFT دیگر معاوضه کنید؛ این به این دلیل است که هیچ توکن NFT مانند یک توکن NFT دیگر نیست و قیمت هر کدام از آنها با دیگری متفاوت است. همین مسئله باعث می شود تا انها را به عنوان دارایی های دیجیتالی که یک مالک واحد دارند شناخت!

اگر این سوال هم برای شما پیش آمده که چرا این توکن ها را نمی توانیم با دیگر توکن های مثل خودش معاوضه کنیم، به مثال زیر دقت کنید:

زمانی که شما یک بیت کوین می خرید، قیمت آن با یک بیت کوین دیگر برابر خواهد بود؛ زیرا ماهیت آن دو یکی است و تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما هر توکن NFT با توکن دیگر متفاوت است. این را می توان از اسم آنها نیز فهمید.

مثال دوم: ارزش یک اسکناس 1000 تومنی با یک اسکناس 1000 تومنی دیگر برابر است. حالا فرقی نمی کند که یکی از آنها قدیمی باشد و دیگری را تازه از بانک گرفته باشید! فارغ از تاریخ چاپ و نقوش روی آنها، ارزش هر دو یکسان است. اما ارزش 2 کتاب چه؟ آیا دو کتاب که یکی از آنها درباره تاریخ است و دیگری درباره ریاضیات با یکدیگر برابر هستند؟ مسلما خیر!

در این مطلب با NFT به صورت خلاصه آشنا شدید. خوشحال می شوم که این مقاله را بپسندید و نظرتان را درباره آن در قسمت نظرات بگویید!

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 59,170تومانبیت کوین: 65,333 دلار
591700
fa