اهمیت خاک در کشاورزی به علت چیست

1401/10/28   22:24
اهمیت خاک در کشاورزی به علت داشتن چیست؟ خاک یکی عوامل مهم برای رشد گیاه است زیرا مواد مغذی مورد نیاز گیاه را در دل خود جای داده است. خاک ها از اجزای گوناگونی ساخته شده اند که برخی از آنها برای رشد گیاه مناسب و برخی مناسب نیستند. خاک موجب نگه داشتن ریشه گیاه می شود که از
اهمیت خاک در کشاورزی به علت چیست

اهمیت خاک در کشاورزی به علت داشتن چیست؟

خاک یکی عوامل مهم برای رشد گیاه است زیرا مواد مغذی مورد نیاز گیاه را در دل خود جای داده است. خاک ها از اجزای گوناگونی ساخته شده اند که برخی از آنها برای رشد گیاه مناسب و برخی مناسب نیستند. خاک موجب نگه داشتن ریشه گیاه می شود که از این طریق مواد لازم را برای تغذیه گیاه به آن می رساند.


خاک مناسب برای کشاورزی معمولا خاکی است که از ذرات ماسه، رس و گیاخاک تشکیل شده است. به چنین خاکی که برای رشد گیاه مناسب است، خاک حاصلخیز می گویند.


حاصلخیز بودن خاک به برخی عوامل وابسته است مانند:

◊ وجود املاح مناسب در خاک


◊ قلیایی یا اسیدی بودن خاک


◊ باکتری ها و موجودات ریز در خاک (میکروارگانیسم)


◊ نوع آبی که در آبیاری خاک مورد استفاده قرار می گیرد.


خاک مناسب، خاکی است که:

یک مشت از آن را بردارید و وقتی مشتتان را پس از چند ثانیه باز کردید، هیچ تغییری در ذرات خاک بوجود نیامده باشد. اگر بافت خاک بهم چسبیده باشد و از هم جدا نشود ، برای کشت مناسب نیست چون گیاه نمی تواند در چنین خاکی تنفس کند.


آب با سرعت مناسبی در آن نفوذ کند؛ سرعت نفوذ آب در گیاه نباید خیلی سریع یا خیلی کند باشد.


توجه: پس از مدتی مواد مغذی خاک ممکن است تمام شود؛ برای جبران این کمبود از کودهای مناسب استفاده می کنند تا تغذیه گیاه دچار آسیب نشود.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 58,652تومانبیت کوین: 64,274 دلار
586520
fa