خاک

نویسنده: طاها نیکی
1401/10/08   15:19
چرا خاک اهمیت دارد ؟ هر پنج ثانیه یک زمین فوتبال فرسایش می‌یابد و تخمین زده می‌شود ممنون میشم این مقاله رو لایک کنید و به دوستانتون معرفی کنید ایا تاحالا بقیه مقاله های منو خوندی؟ حتما برو بخون من مقاله های جالبی درمورد کسب درآمد و بحث های علمی گذاشتم
خاک

چرا خاک اهمیت دارد (و چه کاری می توانیم برای نجات آن انجام دهیم)

خاک در سراسر جهان در حال شکست است: هر پنج ثانیه یک زمین فوتبال فرسایش می یابد و تخمین زده می شود که تا سال 2050 حدود 90 درصد از خاک های زمین تخریب شود. این چه معنایی برای مردم و سیاره زمین دارد، و برای بازگرداندن تعادل سالم به خاکی که برای زنده ماندن به آن نیاز داریم، چه کنیم؟

خاک آب ما را فیلتر می کند و محصولات ما را رشد می دهد، اما 95 درصد غذایی که ما می خوریم در خاک سطحی رشد می کند که توسط فعالیت های انسانی تخریب می شود.

این محتوای پولی برای Unilever است. تحریریه نشنال جئوگرافیک در تهیه یا تولید این محتوا دخالتی نداشته است.

یک کرم راه خود را از طریق زمین تاریک حفر می کند، ذرات خاک را می بلعد و قالب های غنی از مواد مغذی را در یک علوفه دائمی برای غذا بیرون می کند. چارلز داروین کرم های خاکی را یکی از مهم ترین موجودات روی زمین توصیف کرد. کرم ها برای سلامت خاک حیاتی هستند و بدون خاک سیاره زمین کمی بیشتر از یک سنگ بی جان خواهد بود. پس چرا بیشتر ما زمین زیر پای خود را بدیهی می دانیم؟

ما ممکن است خاک را بی پایان و نابود نشدنی تصور کنیم: هیچکدام نیست. تنها حدود 7.5 درصد از سطح زمین، خاکی را که ما برای کشاورزی به آن تکیه می کنیم، فراهم می کند و به طرز قابل توجهی شکننده است. از خاک سطحی برای رشد 95 درصد مواد غذایی ما استفاده می شود و ده برابر سریعتر از جایگزینی آن ناپدید می شود: کمربند ذرت آمریکا در حال حاضر بسیاری از خاک سطحی خود را از دست داده است و معیشت و جوامع و همچنین عرضه مواد غذایی را تهدید می کند. واقعیت این است که هزاران سال طول می کشد تا یک اینچ از خاک سطحی حاصلخیز ایجاد شود، اما می توان آن را در عرض چند دقیقه از بین برد.

خاک سالم یک اکوسیستم زنده پویا است: ترکیبی پیچیده از مواد معدنی و مواد آلی حاوی هوا، آب و حیات. کرم ها در زمین تنها نیستند، فقط یک گرم خاک می تواند حاوی 50000 گونه باشد که همگی با یکدیگر تعامل دارند تا زیستگاه خاک خود را سالم و پربار نگه دارند. فعالیت این موجودات، نوع ذرات سنگ، حجم مواد آلی و نسبت هوا و آب همگی با هم ترکیب می شوند و صدها نوع مختلف خاک را ایجاد می کنند. اینها از خاکهای شنی سست گرفته تا ذغال سنگ نارس غرقابی گرفته تا خاکهای لومی بسیار متعادل که به خوبی برای کشاورزی مناسب است. اما فعالیت های انسانی تعادل را از بین می برد و یک سوم خاک جهان در حال حاضر تخریب شده است.

خاک برای همه حیات روی زمین ضروری است. آب ما را فیلتر می کند و محصولات ما را رشد می دهد. 95 درصد از غذایی که ما می خوریم در خاک سطحی حاصلخیز رشد می کند که به سرعت توسط فعالیت های انسانی تخریب می شود.

تخریب خاک، جایی که خاک کیفیت های فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیکی را که حامی حیات هستند از دست می دهد، یک فرآیند طبیعی است اما با فعالیت های انسانی تسریع می شود. آلودگی حیات میکروبی را در خاک از بین می برد. جنگل زدایی و توسعه ساختار خاک را مختل می کند و آن را در برابر فرسایش آسیب پذیر می کند. فشردگی خاک مرتبط با کشاورزی و شهرنشینی، هوا را از زمین خارج کرده و از جذب آب جلوگیری می کند. در همین حال، تغییرات آب و هوایی همچنان زمین را خشک می کند: سه چهارم اسپانیا در خطر بیابان شدن است.

اما شاید بزرگترین تهدید برای خاک، کشاورزی فشرده باشد. نیاز به تغذیه جمعیت رو به رشد و ایجاد کارآیی بیشتر، تعادل طبیعی را قربانی افزایش محصول کرده است. کشاورزی تک کشت، که در آن یک محصول به طور مکرر در یک زمین کشت می شود، خاک را از مواد مغذی خاص تخلیه می کند و به آفات، عوامل بیماری زا و بیماری ها اجازه رشد می دهد. آفت کش ها و کودهایی که برای مقابله با این مشکلات استفاده می شوند دارای اشکالات قابل توجهی هستند. استفاده بیش از حد از آفت کش ها تنوع زیستی حیاتی را کاهش می دهد. افزودن کود نیتروژن تجزیه مواد آلی را سرعت می بخشد و جمعیت میکروبی خاک را گرسنگی می کشد.

کشاورزی فشرده، به ویژه تک کشت، به خاکی که برای رشد محصولات سالم نیاز دارد آسیب می رساند. با کاهش کیفیت خاک، ارزش غذایی محصولات تولید شده نیز کاهش می یابد.

حتی گاوآهن که اغلب به عنوان یکی از اختراعات بزرگ تاریخ در نظر گرفته می شود، می تواند خبر بدی برای خاک باشد. خاک ورزی زمین فشرده شده را می شکند، علف های هرز را کنترل می کند و مواد آلی را در خود جای می دهد، اما اکنون می دانیم که چگونه به ساختار خاک آسیب می رساند، خاک سطحی را خشک می کند و فرسایش را تسریع می کند. به طور مشابه، روش قدیمی آبیاری، زمانی که بیش از حد انجام شود، حجم نمک در خاک را افزایش می دهد و به تنوع زیستی، کیفیت آب و بهره وری آن آسیب می رساند. در نتیجه چنین اقدامات مخربی، تنها در اروپا، حدود 70 درصد خاک ناسالم در نظر گرفته می شود.

این مهم است، زیرا بدون خاک نمی توانیم زنده بمانیم. خاک سالم منبع اصلی امرار معاش است که کشاورزان و جوامع را در سرتاسر جهان حفظ می کند: خاک خوب محصولات خوبی تولید می کند که درآمد خوبی به ارمغان می آورد و خانواده ها را قادر به شکوفایی می کند. اما بیشتر از این است. خاک آبی را که می نوشیم فیلتر می کند، غذایی که می خوریم را رشد می دهد و دی اکسید کربنی را که باعث تغییرات آب و هوایی می شود جذب می کند. خاک بزرگترین مخزن کربن بعد از اقیانوس است و کربن بیشتری نسبت به تمام گیاهان روی زمین در خود دارد. اما وقتی به خاک آسیب می رسانیم، سیستم های آب مختل می شوند، تولید غذا کاهش می یابد و کربن در جو آزاد می شود. هر یک از این عملکردهای ضروری خاک دلیل کافی برای حفظ خاک ما خواهد بود: در مجموع آنها یک استدلال قانع کننده برای اقدام فوری هستند.

بنابراین، چگونه می توانیم خاک خود را نجات دهیم؟ بسیاری از راه های کاهش و حتی معکوس کردن خسارت به تغییرات در شیوه های کشاورزی فعلی وابسته است. با کشت نکردن زمین و کاهش اتکای ما به سموم دفع آفات و کودها، خاک شروع به احیا می کند. جایگزینی اتکای ما به تک کشت با بازگشت به تناوب زراعی به خاک فرصت می دهد تا مواد مغذی مورد نیاز گیاهان را دوباره پر کند. اگروفارستری می تواند این کار را بیشتر ببرد و انواع گیاهان را با هم به گونه ای رشد دهد که سیستم های بیولوژیکی آنها از یکدیگر حمایت کرده و به شکوفایی خاک کمک کند. به طور مشابه، ترویج قارچ های خاک به گیاهان کمک می کند تا مواد مغذی را از خاک استخراج کنند و در عین حال مقاومت در برابر بیماری ها را افزایش دهند و ساختار خاک سالم را بسازند. این اقدامات خوب می تواند خاک ما را احیا کند که به حفظ معیشت و جوامع محلی کمک می کند و مردم و سیاره را سالم نگه می دارد: اما آنها نیاز به تغییرات بزرگی دارند.

کشاورزی احیا کننده، مانند تناوب زراعی و کشت محصولات مکمل در یک مزرعه، می تواند کیفیت خاک را حفظ کند و حتی خاک تخریب شده را به سلامتی بازگرداند.

الهام بخشیدن به یک تغییر اساسی در روش کشاورزی ما باید توسط مصرف کننده و شرکت هایی که از آنها خرید می کنند هدایت شود. شرکت های مسئول، از جمله یونیلیور، تعهدات جدی برای به حداقل رساندن آسیب های وارده به خاک دارند و در عین حال فعالانه برای احیای زمین های تخریب شده تلاش می کنند. این شامل تشویق و حمایت از تامین کنندگان برای بهبود سلامت خاک از طریق اقدامات احیا کننده مانند کشت محصولات پوششی است که از خاک بین برداشت محافظت و تغذیه می کند: در آیووا، ایالتی که نیمی از خاک سطحی خود را در طول صد سال از دست داده است، کشاورزانی که از محصولات پوششی استفاده می کنند گزارش دادند که زمین باران های سنگین زمستانی بهاری را بهتر از زمین همسایگان خود تحمل کرد.

Knorr، بزرگترین برند غذایی یونیلور، به دنبال گسترش چنین شیوه هایی است. این هدف را برای رشد 80 درصد مواد اصلی خود طبق اصول کشاورزی احیاکننده یونیلور تا سال 2026 تعیین کرده است. در حال حاضر، Knorr با تولیدکنندگان گوجه فرنگی اسپانیایی برای استفاده از محصولات پوششی برای بهبود سلامت خاک و کاهش استفاده و تأثیر کودهای مصنوعی شریک شده است. در ایالات متحده، Knorr با تامین کنندگان خود برای کشت برنج به روش هایی کار می کند که تقاضای آن برای آب را کاهش دهد و انتشار متان را کاهش دهد. این دو مورد از بسیاری از پروژه های در حال انجام و برنامه ریزی شده هستند، زیرا Knorr چنین پروژه هایی را گسترش می دهد و در عین حال دانش خود را به اشتراک می گذارد و به دیگران الهام می بخشد تا روش رشد غذا را تغییر دهند.

خاک به تمام کمک هایی که می تواند داشته باشد نیاز دارد. این یک منبع گرانبها، غیرقابل جایگزین و کلید حفظ تمام حیات روی زمین است. خاک برای بقا تلاش می کند، اما هنوز زمان برای بازسازی خاک هایمان به عنوان اکوسیستم های سالم، مولد و پایدار وجود دارد. از آنجایی که جهان یاد می گیرد برای حفظ اقیانوس ها، جنگل ها و تنوع زیستی مان با هم کار کند، اکنون باید به زمین نگاه کنیم. کرم خاکی فروتن فقط می تواند کارهای زیادی انجام دهد: وقت آن رسیده است که افراد، جوامع، شرکت ها و کشورها به نجات خاک ما کمک کنند.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 58,890تومانبیت کوین: 64,135 دلار
588900
fa