آب

1401/11/04   00:44
سلام من محمدحسین علیپور هستم یکی از بزرگترین نویسنده ها اینک میخواهم درمورد آب برایتان مقاله بنویسم آب. مایع حیات است آب اگر نباشد هیچ جانداری زنده نخواهد بود
آب

محتوای این تحقیق در باره آب می باشد که در ابتدا توضیح در مورد آب سپس مصارف و اشکال مختلف آب و در آخر هم منابع کمبود آب ، که فهرست مقاله آب بصورت زیر است:


آب چیست؟


آب مایه حیات و فراوان ترین مادهٔ مرکب بر روی سطح کره زمین و بستر اولیه حیات به شکلی که امروزه می شناسیم. بیش از 75٪ جرم یک انسان از آب تشکیل شده است و نیز بیش از 70٪ سطح کره زمین را آب پوشانده است (نزدیک به 360 میلیون از 510 میلیون کیلومتر مربع)


تاریخچه آب


آب ماده ای است که حیات بدون آن میسر نیست. بشر در دوره نو سنگی سعی در مهار آب داشته است و بر روی الواحی که از 4 هزار سال قبل از میلاد از سومری ها باقی مانده است سنگ نوشته هائی با این مضمون موجود است.


ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آب


خواص مولکولی آب


خواص فیزیکی آب


فرمول شیمیایی آب


آب نوعی ماده مرکب است که از دو عنصر اکسیژن و هیدروژن ساخته شده است. آب را جزو دسته مخلوط ها طبقه بندی نمی کنند، چون خواص آب نه به خواص هیدروژن شبیه است و نه به خواص اکسیژن. از ترکیب دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن، یک مولکول آب بوجود می آید. یک قطره آب دارای تعداد بی ماری مولکول آب می باشد.


اشکال مختلق آب


آب در اشکال متفاوتی بر روی زمین یافت می شود. تنها ماده ای است که در طبیعت به هر سه حالت جامد، مایع و گاز وجود دارد. ابرها در آسمان، موج دریا، کوه یخی، توده های یخی در دل کوه ها و منابع آب های زیر زمینی تنها چند شکل از آب می باشند. طی اعمال تبخیر، میعان، انجماد و ذوب، آب مرتباً از حالتی به حالت دیگر تبدیل می شود. این پدیده تبدیل آب را چرخه بزرگ آب می نامند.


اهمیت آب در زندگی


آب خواص مهمی دارد که در زندگی ما بسیار با ارزشند


آب آشامیدنی آبی با کیفیت مناسب است که بتوان بدون اثر منفی کوتاه مدت یا بلندمدت، می توان آن را آشامید. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و برخی کشورهای در حال توسعه، آب آشامیدنی از راه سامانه لوله کشی به خانه ها رسانده می شود. کمتر از 5٪ این آب به مصرف آشامیدن می رسد


منابع آب در کره زمین


اگر کسی از فضا به زمین نگاه کند، آن را یک سیاره آبی رنگ و پر از آب خواهد دید. حجم کل آب های موجود در کره زمین، رقمی در حدود 1٬360 میلیون کیلومتر مکعب تخمین زده شده است. این حجم با توجه به چرخهٔ آب به طور دایم در بین منابع مختلف در حال جابه جایی است.


تامین آب آشامیدنی شهر و روستا


مردم به آب سالم برای آشامیدن و پرداختن به امور بهداشتی نیاز دارند. تامین آب با صرف هزینه و سرمایه گذاری زیاد انجام می شود.


بحران کمبود آب


روند افزایش جمعیت و گسترش منابع و نیاز به آب برای تامین غذای بشری سبب شده است که آب به عنوان یک عامل حیاتی و بوجود آورنده بحران تلقی شود. کافی است برای پی بردن به ارزش آب و نقش آن در ایجاد تنش های سیاسی به جدالهای سران کشورها بر سر تقسیم آبها و مرزهای آبی توجه شود.


چرخه طبیعی آب


آب در زندگی بشر اهمیت بنیادی دارد. از اینرو آب را مایه حیات گویند. در روز گرم تابستان وقتی شیر آب قطع می شود ، ضرورت وجود آب در زندگی انسان نمایان می گردد. انسان می تواند بدون غذا چند روزی را بگذراند ، اما بدون آب به زودی از پا در می آید.


به قرار گرفتن ایران در نواحی خشک و بیابان ، مقدار بارندگی و حجم آبهای ایران کافی نیست. و ریزش های جوی نیز بطور یکنواخت صورت نمی گیرد.


املاح محلول در آب


بطور طبیعی ، املاح متعددی در آب وجود دارند، ولی علاوه بر این املاح ، بعضی مواد شیمیایی در خلال فرآیند تصفیه به آب علاوه می گردند، از اینرو است که در پایان تصفیه و یا بطور کلی قبل از مصرف آبها، باید از نظر کیفی کنترل شوند. در مورد بعضی از این املاح توضیحاتی داده می شود.


آلودگی آب شرب و اهمیت تصفیه آب


آب بیش از سه چهارم سطح کره زمین را پوشانده است. 97٫2 درصد از آب های موجود در این سیاره در اقیانوس ها و دریا ها انباشته شده اند، لیکن تنها حدود 8/2 درصد از آب های موجود قابل شرب می باشد. مقدار قابل توجهی از کل آب های سطح کره زمین به صورت مناطق قطبی، یخچال های طبیعی، رطوبت هوا و خاک می باشد که عملاً غیرقابل دسترسی است و تنها 0٫62 درصد از آن در رودخانه ها جاری بوده و یا به صورت دریاچه های آب شیرین و منابع زیرزمینی قرار گرفته اند و انسان ها آب آشامیدنی خود را از این منابع تأمین می نمایندامتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 56,898تومانبیت کوین: 69,882 دلار
568980
fa