رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

نویسنده: بامبیلو
1400/08/01   19:54
یکی از وسایل نورپردازی که این روز‌ها کاربرد زیادی پیدا کرده‌اند، رینگ لایت‌ها یا نورهای رینگی هستند. این نور‌ها شکل عجیبی دارند و کاملاً متفاوت با منابع نوری عادی هستند که ما معمولاً برای نوردهی در آتلیه‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنیم.
رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از وسایل نورپردازی که این روز ها کاربرد زیادی پیدا کرده اند، رینگ لایت ها یا نورهای رینگی هستند. این نور ها شکل عجیبی دارند و کاملاً متفاوت با منابع نوری عادی هستند که ما معمولاً برای نوردهی در آتلیه ها از آن ها استفاده می کنیم. در واقع نام آن ها از روی شکل فیزیکی آن ها انتخاب شده است. رینگ در انگلیسی به “حلقه” گفته می شود و رینگ لایت ها اشاره به نورهایی دارند که فارغ از نوع یا شدت آن ها، به شکل یک حلقه بزرگ ساخته می شوند. اگر تا به حال لامپ های مهتابی گرد یا دایره ای شکل را دیده باشید، احتمالاً با یکی از ساده ترین رینگ لایت ها آشنا شدید!

رینگ لایت ها (رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟) معمولاً از یک حلقه تشکیل شده اند که یا روی آن با لامپ های کوچک LED پوشیده شده است، یا یک منبع نور یکپارچه اما دایره ای شکل است که البته نوع اول آن معمول تر است. این نور ها همانند نام و شکلی که دارند، کاربرد خاصی هم دارند و جالب اینجاست که معمولاً هیچ منبع نور دیگری هم نمی تواند کار آن ها را انجام دهد. یکی از مهم ترین کاربرد های این نور ها برای عکاسان حرفه ای، برای عکس های پرتره آرایشگاه ها، عکس های پرتره مدلینگ و عروسی و همچنین عکاسی ماکرو است.

این منابع نور دایره ای شکل، معمولاً نوری بسیار تخت و بدون سایه ایجاد می کنند و ضمناً اگر به عنوان منبع نور اصلی در عکاسی پرتره استفاده شوند، کچ لایت یا بازتاب نور در چشمی که از آن ها حاصل می شود شکلی دایره ای و فوق العاده دارد که روح و زندگی به چهره سوژه می بخشد.

رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

اما دلیل اینکه این نورها را به صورت حلقوی می سازند این است که بتوانید لنز دوربین را در میان آن قرار دهید. یعنی در واقع منبع نورانی، دورتادور لنز قرار می گیرد. این دقیقاً برخلاف اتفاقی است که درباره اغلب فلاش های روی دوربین و فلاش های اکسترنال می افتد. جالب اینجاست که برخی از نورهای رینگی اصلاً طوری طراحی می شوند که دیگر پایه جداگانه ندارند و عملاً دور لنز خود دوربین قرار می گیرند یا روی لنز نصب می شوند. اما این نوع کاربرد اصولاً به چه کار پرتره می آید و چرا لازم است از آن استفاده کنیم؟

رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

چرا رینگ لایت ها را استفاده می کنیم؟

رینگ لایت ها از معدود نورهایی هستند که برای عکاسی و فیلم برداری به یک اندازه کاربرد دارد. کاربرد رینگ لایت در عکاسی، معمولاً برای سوژه هایی است که لازم است از نزدیک از آن ها عکاسی کنیم. می دانیم که هر چقدر دوربین و منبع نور به یک سوژه ای نزدیک تر شوند، جهت دید دوربین و زاویه فلاش، از هم دورتر می شوند و باعث ایجاد سایه های بیشتری در اطراف (خصوصا در زیر سوژه) می شود.

به خصوص زمانی که از فلاش های اکسترنال استفاده می کنیم، معمولاً لامپ یا همان قسمت سر فلاش در فاصله ای نزدیک به 15 تا 20 سانتی متر بالاتر از دهانه لنز قرار دارد و باعث می شود در عکس های نزدیک و کلوزآپ، سایه های تیز و شدیدی زیر چانه و بینی و ابرو ها ایجاد شود.

علاوه بر این درباره عکاسی ماکرو، (مانند عکاسی از چشم ها، عکاسی از دهان و دندان در رشته های پزشکی و همچنین عکاسی از اجسام خیلی ریز) همواره مشکل نوردهی در نقطه مورد نظر وجود دارد و شاید نتوانید زاویه تابش نور را به سمت سوژه هدایت کنید.

در چنین مواقعی، تنها گزینه کاربردی، نور فلاش رینگ لایت است.

دقیقاً مانند همین شرایط را در فیلم برداری های از نزدیک مانند Vlogging می بینیم. Vlogging یا فیلم برداری از خود، خصوصا با تلفن های همراه که برای برقراری سیمنار ها و وبینار ها و لایو های اینستاگرام کاربرد زیادی دارد، یکی از مواردی است که لازم است چهره شخص کاملاً از نزدیک نوردهی شود.

اگرچه در چنین شرایطی، بهتر است از منابع نور بزرگ و چندگانه استفاده شود تا نور بهتری ایجاد شود، اما رینگ لایت ها را می توان یک گزینه ارزان قیمت و جمع و جور برای این کار به شمار آورد.

اما چرا نورهای رینگ لایت را به عنوان منبع نور مورد علاقه آرایشگاه ها و عکاسان آرایشی به شمار می آورند؟ حتماً تا به حال بار ها در ویدئو هایی که پشت صحنه گریم بازیگر ها را نمایش می دهند، روند کاری چهره پردازان را دیده اید. در اتاق های گریم، معمولاً بازیگران روبروی یک آینه می نشینند که دور تا دور آن، با لامپ های مختلف پر شده است و در اغلب موارد، خود اتاق هم نسبتا تاریک است. دلیل این انتخاب این است که نور اتاق یا نور سقف، تاثیری روی سایه های صورت بازیگر نگذارد و شخص چهره پرداز بتواند صورت را به صورت طبیعی در برابر آینه ببیند.

نکته مهم اینجاست که نورهای دورتادور آینه تقریبا کار همین رینگ لایت ها را می کند و باعث می شود تا کوچکترین سایه ای روی صورت ایجاد نشود. به این ترتیب شخص چهره پرداز می تواند با دقت کامل، تمام اجزای صورت را مشاهده کند.

دقیقاً مشابه همین حالت هم درباره آرایشگران وجود دارد. آن ها هم دوست دارند سوژه هایی که آرایش کرده اند با کمترین سایه اضافی روی چهره شان عکاسی یا فیلم برداری شوند. علاوه بر این، همان طور که گفته شده، رینگ لایت ها یک نور حلقوی بسیار زیبا هم در چشمان سوژه ایجاد می کند که بدون نیاز به لنز های مصنوعی موجب برجسته شدن و زیباتر شدن چشمان سوژه نیز می شود.

به همین دلیل اغلب عکاسانی که در آرایشگاه ها عکاسی می کنند، ترجیح می دهند تا از نورهای رینگی، استفاده کنند. خصوصا اینکه حلقه نوری که در چشم ها ایجاد می شود، بدون نیاز به لنز های زیبایی که در چشم قرار می گیرند، جلوه فوق العاده ای به نگاه سوژه می دهند. همچنین معمولاً نوری یکنواخت و بدون سایه روی همه صورت و گردن و بدن سوژه ایجاد می شود که تاثیر کار آن ها را به خوبی به نمایش می گذارد.

نوری که رینگ لایت ها ایجاد می کنند، معمولاً از تعدادی LED بسیار کوچک و پر نور با قدرت تابش بالا حاصل می شود. این نور ها دارای درجه کلوین نزدیک به نور خورشید هستند. یعنی اصلاً با نورهای LED معمولی که نوری سرد و یخ دارند قابل مقایسه نیستند و ضمناً برخلاف اغلب نورهای LED عادی، پرش نور هم ندارند. بنابراین وقتی با آن ها ویدئو می گیرید، مشکلی بابت پرش تصویر بر اساس اختلاف فرکانس نور ندارید.

نور طبیعی این رینگ لایت ها باعث می شود تا رنگ پوست کاملاً طبیعی و عادی باشد.

بنابراین اگر بخواهید با کلوین کار کنید، احتمالاً درجه کلوین 5000 تا 5500 برایتان مناسب است و در صورتی که در نور روز کار کنید، می توانند با نور طبیعی خورشید هم ترکیب شوند و جلوه ای یکدست و زیبا پدید آورند. طبیعتاً مانند فلاش های استودیویی یا اکسترنال، می توانید نور آن ها را کم و زیاد کنید و با دور یا نزدیک کردن رینگ لایت به سوژه، کیفیت نور (مقدار نرم یا تیز بودن سایه های آن) را کنترل کنید. البته توجه داشته باشید که اگر نور را زیادی به سوژه نزدیک کنید، احتمالاً باعث بوجود آمدن یک هاله نورانی در اطراف صورت سوژه هم می شود.

کاربرد رینگ لایت برای عکاسی ماکرو

اما دلیل اینکه این نور ها، این قدر برای عکاسی ماکرو مورد استفاده هستند چیست؟ اصولاً وقتی درباره عکاسی ماکرو صحبت می کنیم، معمولاً سوژه هایی را در نظر می گیریم که اندازه ای کوچک تر از چند سانتی متر دارند یا حتی اگر سوژه های بزرگی هم باشند، ما معمولاً چند سانتی متر از آن ها را در کادر خود قرار می دهیم. طبیعتاً وقتی منبع نور ما بتواند از جهات مختلف رو به یک سوژه ماکرو بتابد، از هیچ طرف، سایه ای ایجاد نمی شود. چون نور هایی که از جهات مختلف می تابند، همدیگر را خنثی می کنند و طبیعتاً آنچه که باقی می ماند، خود سوژه بدون سایه های حاصل از برجستگی ها و فرو رفتگی ها است.

دقیقاً شبیه به همین شرایط را برای فیلم برداری از سوژه های نزدیک هم داریم. نورپردازی صورت در ویدئو های آموزشی که گاهی اوقات به ویدئو های یوتیوبی هم شناخته می شوند، نیازمند چندین شاخه نور و مهارت فنی زیادی است. این در حالیست که یک رینگ لایت بزرگ می تواند به راحتی، تصویری با نورهای یکدست و سایه های ملایم برایتان ایجاد کند و گاهی اوقات نتیجه ای بهتر از چندین نور برایتان فراهم خواهد کرد.

بسیاری از آرایشگران، آشپزها، نقاشان و تمامی افرادی که به صورت آنلاین، روی اینستاگرام یا شبکه های اجتماعی، به معرفی کار ها و خدمات خودشان می پردازند، از این نور ها برای افزایش کیفیت و شفافیت ویدئو هایشان استفاده می کنند. زیرا این نور ها نه فقط برای دوربین های عکاسی، بلکه برای فیلم برداری و عکاسی با موبایل هم بسیار کارآمد هستند و روش استفاده از آن ها نیز بسیار ساده است.

به عنوان مثال رینگ لایت عکاسی ریموت دار Ring light FE 480II یکی از همین دسته نور ها است که قطر نسبتا بزرگی دارد. تعداد 480 عدد LED این رینگ لایت روی یک حلقه با قطر 45 سانتی متر قرار گرفته اند و می توانند زاویه تابشی برابر 60 درجه را پوشش دهند.

شما می توانید این رینگ لایت را روی سه پایه قرار داده و آن را به برق مستقیم وصل کنید. به این ترتیب بدون نگرانی بابت باطری یا تابش نور، تا هر زمان که نیاز باشد، می توانید آن را روشن نگه دارید. البته در صورت نیاز می توانید باطری جداگانه ای هم برای آن تهیه کنید که در جایی که دسترسی به برق وجود ندارد هم از آن استفاده کنید. اما نکته جالب درباره این رینگ لایت، قابلیت نصب گوشی، دوربین و آینه روی آن است.

رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

پیشتر توضیح دادیم که چرا باید در مرکز آن موبایل یا دوربین را قرار دهید، اما همراه بودن یک آینه در پکیج این رینگ لایت برای این است که بتوانید در حین استفاده، در داخل آن خودتان را ببینید. این قابلیت، خصوصا زمانی که می خواهید از خودتان فیلم برداری یا عکاسی از راه دور کنید اهمیت زیادی دارد. زیرا می توانید دوربین را کمی بالاتر از رینگ لایت قرار دهید و با نگاه کردن مستقیم به داخل آینه، ارتباط چشمی با دوربین برقرار کنید.

نهایتا اینکه به دلیل اینکه روی این رینگ لایت یک ریموت کنترل قرار دارد، می توانید روشن و خاموش شدن و تنظیم شدت نور آن را از راه دور کنترل کنید.

رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

چطور یک رینگ لایت انتخاب کنیم؟

اگرچه برخی از فلاش ها هم هستند که به صورت فلاش های رینگی و به صورت نور تابشی عادی مورد استفاده قرار می گیرند، اما این روز ها با پیشرفت و بهبود کارآیی LED ها، دیگر به ندرت از فلاش رینگ لایت استفاده می شود و اغلب رینگ لایت ها به صورت نورهای پیوسته عرضه می شوند. به این ترتیب دیگر نگرانی بابت سرعت سینک فلاش با دوربین وجود ندارد.

رینگ لایت ها معمولاً در اندازه های کوچک و متوسط و بزرگ ارائه می شوند. اندازه های کوچک آن ها بیشتر برای استفاده روی موبایل به کار می روند. مثلاً رینگ لایت (رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟) عکاسی SELFIE RING LIGHT RK-12 بیشتر برای استفاده روی دوربین های کامپکت و موبایل ها طراحی شده است. این رینگ لایت ها معمولاً وزن بسیار کمی دارند و طوری طراحی می شوند که برای استفاده طولانی مدت روی یک دوربین کوچک، وزن زیادی را ایجاد نکنند.

رینگ لایت (رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟) عکاسی SELFIE RING LIGHT RK-12 مستقیما روی گوشی موبایل قرار می گیرد و نوری بسیار یکدست را در تصویر دوربین ایجاد می کنند. از آنجا که این رینگ لایت اندازه کوچکی دارد، می توانید آن را با گیره کوچکی که در پشت خود دارد، روی گوشی موبایل نصب کنید. البته طراحی آن به گونه ای است که هم می تواند دور دوربین سلفی و هم دور دوربین اصلی موبایل قرار گیرد. این رینگ لایت، ساختار بسیار ساده ای دارد و تنها با یک دکمه کنترل می شود.

اما از آنجا که ممکن است آن را در فاصله های مختلف استفاده کنید، می توانید با فشردن پی درپی دکمه خاموش و روشن آن که پشت رینگ لایت قرار دارد، نور آن را در چند مرحله کم یا زیاد کنید. اما نور آن با 36 عدد LED که روی آن قرار دارد به اندازه ای زیاد هست که بتوانید با خیال راحت در محیط های کم نور هم تصویری کاملاً نورانی و سایه هایی ملایم و یکدست داشته باشید.

این رینگ لایت، به طور کلی با باطری کار می کند. از آنجا که LED ها معمولاً مصرف زیادی ندارند، به همین دلیل هم باطری این رینگ لایت وزن زیادی ندارد و نه تنها به سرعت شارژ می شود، بلکه طول عمر باطری آن نیز بسیار بالاست. ضمن اینکه چون توسط کابل micro USB شارژ می شود، می توانید در صورت نیاز، آن را بوسیله شارژر موبایل هم شارژ کنید.

برخی از رینگ لایت ها هم هستند که اندازه نسبتا بزرگ تری دارند و قابلیت های آن ها پیشرفته تر است. این نورها را می توانید برای ساخت کلیپ یا عکاسی حرفه ای استفاده کنید. به عنوان مثال رینگ لایت Ring light FS 480II یک محصول بسیار پیشرفته در این زمینه است. این رینگ لایت هم از تعداد زیادی LED تشکیل شده است (دقیقاً از 480 عدد LED)، اما روی سطح آن با یک پلاستیک شفاف پوشیده شده و به همین دلیل وقتی آن را روشن می کنید، تنها یک نوار نورانی بزرگ با 18 اینچ (حدود 45 سانتی متر) را می بینید که رنگی کاملاً سفید دارد.

این رینگ لایت، می تواند نور را با دو رنگ مختلف بتاباند. بنابراین در صورت نیاز به تغییر وایت بالانس دوربین، می توانید رنگ نور را با استفاده از پیچ تنظیم رنگ، با تراز سفیدی محیط هماهنگ کنید. رنگ نور ها از کلوین 3200 درجه تا 5500 درجه که تقریبا همان کلوین نور خورشید است متغیر است. این قابلیت خصوصا برای کسانی که می خواهند دقیق تر ین رنگ را در هنگام عکاسی و فیلم برداری داشته باشند، اهمیت زیادی دارد.

قدرت تابش این رینگ لایت نیز بسیار زیاد است و می تواند نوری معادل 96 وات را بتاباند. بنابراین اگر می خواهیم عکس یا ویدئو های قدی بگیرید، برای تابش نور از فاصله زیاد مشکل چندانی ندارید. نکته جالب برای این رینگ لایت، امکان استفاده از آن به عنوان نور پیوسته برای آرایشگاه ها و اتاق گریم است. زیرا هم قابلیت نصب آینه، هم موبایل (برای ضبط روند آرایش) و هم دوربین عکاسی برای ضبط تایم لپس یا ویدئو در هنگام گریم یا آرایش است.

رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟

شما چه استفاده هایی از رینگ لایت می کنید؟

آنچه که در اینجا توضیح داده شد، استفاده های عمومی و معمول از این نور های بی نظیر بود. اما همانند بسیاری دیگر از این تجهیزات، کاربرد های رینگ لایت هم محدود به همین نمی شود. بسیاری از عکاسان بزرگ از این نور های مصنوعی، استفاده های بیشتری می کنند. اگر تا بحال از این ابزارهای پیشرفته استفاده کرده اید چه نظری درباره آن ها دارید؟ آیا توانسته اند روند کاری شما را تغییر دهند؟ اشکالات و نقاط ضعف آن ها چیست؟ درباره تجربه های خودتان با رینگ لایت برای ما بیشتر توضیح دهید.

رینگ لایت چیست و چه کاربردی دارد؟
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: رینگ لایت،رینگ لایت حرفه ای، رینگ لایت عکاسی
دلار: 59,239تومانبیت کوین: 65,263 دلار
592390
fa