Link Building؛ تکنیک بهینه سازی موتورهای جستجو

1400/09/01   21:45
لینک بیلدینگ یا ایجاد بک لینک به فرآیند ایجاد لینک های خارجی به سمت سایت ها گفته می شود که یکی از ترفندها و تکنیک های بهینه سازی موتورهای جستجو می باشد. در این مقاله به معرفی اصول آن خواهیم پرداخت.
Link Building؛ تکنیک بهینه سازی موتورهای جستجو

برای موتورهای جستجو که روزانه صفحه های وب زیادی را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهند، لینک ها به عنوان یک پل ارتباطی بین صفحات وبسایت عمل می کنند. با استفاده از تکنیک Link Building و تحلیل و بررسی لینک های پیچیده، کار موتورهای جستجو برای پیمایش صفحات راحتتر می شود.

تاریخچه ی Link Building

اواخر سال 1990 میلادی موتورهای جستجو از لینک ها به عنوان راهی برای محبوب کردن و اهمیت بخشیدن به صفحات وب شروع به استفاده کردند. در گذشته افزایش سئو و رتبه بندی سایت ها کار نسبتا ساده ای بوده است. بطوریکه با تعریف کردن تعدادی کلمه کلیدی و تکرار مستمر آنها، رتبه سایت و صفحات وب خود را ارتقا می دادند. این امر به دلیل محدود بودن تعداد وبسایت ها در سال های گذشته به سادگی انجام می شد. اما با افزایش روز به روز تکنولوژی و همچنین افزایش تعداد وبسایت ها و از طرفی تغییر الگوریتم های گوگل، روش ها و ترفندهای ارتقای رتبه بندی سایت ها به روش های قبلی منسوخ شد و تکنیک Link Building همراه با تولید محتوای ناب را به عنوان به روزترین روش معرفی کرد. اگر موتور جستجوی گوگل وارد صفحه یا صفحاتی شود که مرتبط با صفحات دیگر نیستند، بعد از گذشت مدتی باعث می شود صفحات وب به تدریج رتبه خود را از دست بدهند.

سیگنال دهی در Link Building

شاید این سوال وجود داشته باشد که موتورهای جستجو چگونه به لینک ها رتبه می دهند؟

در پاسخ به این سوال باید تمام اطلاعات یک لینک مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد و باید تشخیص داد که موتورهای جستجو چگونه می توانند به اطلاعات یک لینک دسترسی پیدا کنند. از روند دقیق دستیابی موتورهای جستجو به اطلاعات یک لینک روش خاصی موجود نیست اما با توجه به تجربه و همچنین مطالعات و تحقیقات انجام شده در این زمینه می توان بررسی کرد که چگونه با استفاده از این روش می توان لینک ها را ارزش گذاری کرد که به بررسی چند مورد آن خواهیم پرداخت.

* میزان محبوبیت

میزان محبوبیت یک سایت رابطه مستقیمی در اجرای عملیات Link Building روی آن دارد. یعنی هر چقدر محبوبیت یک سایت زیاد باشد، میزان بک لینک آن در اجرای تکنیک Link Building نیز افزایش خواهد یافت.

* میزان محبوبیت بومی با محتوای منحصر به فرد

محبوبیت بومی یک سایت به معنای این است که وبسایت در زمینه منحصر به فردی فعالیت می کند. برای مثال وبسایتی را در نظر بگیرید که فقط در زمینه ی موضوعات مربوط به فناوری فعالیت می کند. در این وبسایت لینک هایی که به خاطر منحصر به فرد بودن محتوا توسط وبسایت دریافت می شود، به مراتب ارزش بیشتری نسبت به لینک هایی دارد که به دلیل متنوع بودن و یا عمومی بودن مطالب در سایر وبسایت ها دیده می شود. در واقع هدف اصلی تکنیک Link Building برقراری ارتباط بین صفحات با موضوعات یکسان است.

* اعتبارسنجی بک لینک ها

بسیاری از لینک هایی که وارد صفحات وب می شوند Spam هستند. این بداین معناست که 60 درصد صفحات وب دچار این حالت می باشند. بدین ترتیب تمام موتورهای جستجو برای برطرف کردن این مشکل از اعتبار سنجی بک لینک ها استفاده می کنند. دریافت لینک از یک صفحه به یک صفحه ی مطمئن، باعث می شود موتورهای جستجو رتبه ی وبسایت را بهبود و ارتقا ببخشند. وبسایت های سازمانی و دولتی از جمله وبسایت هایی هستند که از میزان اعتبار بالای لینک برخوردار هستند.

* تازه سازی بک لینک ها

لینک ها نیز قابلیت از دست دادن تازگی خود را دارند و با گذر زمان کهنه و قدیمی می شوند. این مسئله اهمیت ویژه ای دارد که با بکار بردن استراتژی های مناسب در بازاریابی اینترنتی بتوان بک لینک های جدید را دریافت کرده و لینک های قدیمی را احیا و تازه سازی کرد. برای تازه سازی لینک های قدیمی باید اصول برقراری ارتباط بین صفحات را هنگام تولید محتوا مد نظر قرار داد. بطوری که اگر مطلب جدیدی در وبسایت تولید می شود آن را با مطالب قدیمی و مرتبط با موضوع محتوای تولید شده، به هم لینک کنیم.

اصول اساسی در Link Building

تکنیک Link Building یکی از بخش های مهم در موفقیت رتبه بندی وبسایت و سئو می باشد. این ترفند نیازمند خلاقیت وتلاش مستمر برای رسیدن به نتیجه مطلوب می باشد. بدست آوردن لینک های مناسب با محتوای موجود در وبسایت از اهمیت ویژه ای برخوردار است که بصورت خلاصه به چند مورد از اصول اساسی آن خواهیم پرداخت :

* ساخت لینک برای توسعه رتبه وبسایت

ایجاد لینک های شخصی توسط صاحب وبسایت مانند ارسال لینک ها به ایمیل و یا گاهی اوقات پرداخت هزینه و همچنین ثبت لینک در دایرکتوری ها یکی از اصولی ترین روش ها برای بدست آوردن لینک برای وبسایت می باشد.

* لینک های فرعی

این لینک های توسط کاربرانی دیگر در سایر وبسایت ها و انجمن ها و تالارهای گفتگو ساخته شده که ممکن است چندان ارزش زیادی نداشته باشد اما زمانی که تعداد آنها زیاد باشد می تواند تاثیر بسزایی در بهبود رتبه بندی وبسایت ایجاد کند.

ترفندهای Link Building برای بهبود رتبه بندی وبسایت

با بکار بردن ترفندها و برنامه ریزی مطمئن می توان از مشتریان وفادار برندها خواست تا محصولات و خدمات وبسایت را به دوستان و سابر افراد معرفی کنند و صفحات وبسایت را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته تا باعث بهبود رتبه بندی وبسایت شوند. همچنین یکی از مهمترین و ارزشمندترین ترفندها برای ارتقای رتبه ی وبسایت، تولید محتوای خوب است. موتور جستجوی گوگل در الگوریتم های خود به محتواهای منحصر به فرد و جدید اهمیت ویژه ای می دهد. تولید محتوای خوب می تواند کاربران بیشتری را به سمت وبسایت جذب کرده و با توجه به برآورده کردن نیاز کاربران و همچنین علاقه آنها به پیمایش در وبسایت می تواند امتیاز مثبتی برای ارتقای رتبه ی وبسایت باشد.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 58,667تومانبیت کوین: 64,247 دلار
586670
fa