امنیت سایت و تاثیر آن روی سئو

1400/08/30   17:55
با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی امنیت وبسایت یکی از مهمترین معیارهای تاثیر گذار در رتبه بندی سایت ها می باشد. در این مقاله به جزئیات بیشتر و تاثیر آن بر روی رتبه بندی وبسایت خواهیم پرداخت.
امنیت سایت و تاثیر آن روی سئو

با گذشت زمان و پیشرفت روزافزون فناوری و بوجود آمدن وبسایت های بی شمار، کلاهبرداری هایی که از طریق دنیای اینترنت انجام شد کاربران را به این فکر وادار کرد تا به اهمیت امنیت آنلاین توجه بیشتری داشته باشند. در حال حاضر کاربران وبسایت ها از چگونگی سوءاستفاده هکرها آگاهی دارند اما این آگاهی و یادگیری چگونگی استفاده نادرست آنان برای جلوگیری از کلاهبرداری ها کافی نیست؛ چرا که همیشه ترفندهای جدیدتری برای سوءاستفاده از کاربران اینترنتی ایجاد می شوند و اینجاست که باید راه حل جدیدی برای ارتقای سطح امنیت اطلاعات کاربران اندیشیده شود.

شاید بسیاری از کاربران اینترنتی فکر کنند که با بکارگیری یک Antivirus و یا یک Firewall بتوانند اطلاعات خود را ایمن کنند یا از هر سایتی استفاده کنند و اطلاعات خود را با آسودگی خاطر وارد سایت کنند. اما حقیقت این است که هکرها با پیشرفت روزافزون فناوری ها، ترفندهای خود را برای کلاهبرداری و سوءاستفاده از کاربران اینترنتی به روز می کنند تا به وبسایت ها و اطلاعات کاربران به راحتی دسترسی پیدا کنند. یکی از معیارهای بهبود رتبه بندی سایت، میزان امنیت وبسایت می باشد. در ادامه به اهمیت و تاثیر امنیت سایت در رتبه بندی آن خواهیم پرداخت.

سیگنال رتبه بندی

بیشترین درصد ترافیک سایت ها مربوط به موتور جستجوی گوگل می باشد. این یک آمار فوق العاده برای گوگل می باشد چرا که این موتور جستجو همیشه در صدد معرفی وبسایت های با کیفیت بالا به کاربران خود است. همانطور که قبل تر بیان کردیم امنیت وبسایت یکی از مهمترین معیارهای سنجش کیفیت وبسایت است. نکته مهم این است که ارتقای امنیت وبسایت برای موتور جستجو انجام نمیشود، بلکه این امر بخاطر حصور کاربران اینترنتی و استفاده آنها از وبسایت انجام میشود. این کاربران یک وبسایت هستند که با ورود به سایت و پیمایش در صفحات آن و همچنین استفاده از خدمات و کالاهای آن باعث افزایش رتبه بندی وبسایت می شوند. در حال حاضر HTTPS به عنوان یکی از امن ترین پروتکل های تحت وب شناخته می شود. HTTPS یک گواهی امنیتی معتبر بوده که باید روی وبسایت اجرا شود تا امنیت وبسایت توسط این گواهی حفظ شود. تقریبا تمام وبسایت های دنیا از این پروتکل ایمن استفاده می کنند. در واقع می توان این گونه بیان کرد که HTTPS یک سیگنال رتبه بندی برای موتور جستجوی گوگل می باشد از این جهت که هر چقدر تولید محتوای مناسبی در وبسایت وجو داشته باشد اما از این گواهی امنیتی در وبسایت استفاده نشود این احتمال بسیار وجود دارد که امکان رتبه گرفتن وبسایت کمتر و کمتر شود.

لیست سیاه

بدلیل وجود امکان حملات هکرها به یک وبسایت، اهمیت ارتقای امنیت آن افزایش می یابد. گاهی اوقات دلیل حملات هکرها به یک وبسایت تنها به دست آوردن اطلاعات مهم کاربران نیست، بلکه برخی مواقع به قصد آلوده کردن یک وبسایت به آن حمله هکری می شود. در این حالت لینک هایی در قسمت های مختلف وبسایت قرار می گیرند و با انتشار و تکثیر آنها باعث می شود از طرف موتور جستجو به عنوان لینک های اسپم شناسایی شوند. زمانی که یک وبسایت دارای لینک های اسپم باشد، باعث می شود در لیست سیاه موتور جستجوی گوگل قرار بگیرد. این بدان معناست که بیش از 70 درصد از ترافیک وبسایت از دست رفته و شاید برگرداندن وبسایت به حالت عادی یک امر غیرممکن باشد. برای جلوگیری از بوجود آمدن چنین حالتی همیشه باید از روش هایی مانند پاک سازی لینک های اسپم و یا معرفی لینک های خطرناک به موتور جستجوی گوگل استفاده کرد.

امنیت سایت = اعتبار سایت

حتی اگر موتور جستجوی گوگل را به عنوان معرفی کننده رتبه یک سایت در نظر نگیریم، همچنان این کاربران یک وبسایت هستند که باعث ارتقای رتبه می شوند. یک سایت آلوده به لینک های اسپم و یا حتی سایتی که از پروتکل های ایمنی استفاده نمی کند عملا می تواند مورد تهاجم هکرها قرار بگیرد. این حالت باعث خروج کاربران از صفحات وبسایت و همچنین ارسال سیگنال منفی برای رتبه سایت می شود. این کار باعث کاهش نرخ بازگشت کاربران به وبسایت شده و با وجود فراهم آوردن و برقراری امنیت، باز هم بدست آوردن اعتبار از دست رفته ی وبسایت تا حدودی غیرممکن است. وجود بدافزارها و لینک های اسپم و ویروسی باعث خروج کاربران از وبسایت می شود. این لینک ها برای موتور جستجوی گوگل یک سیگنال منفی هستند و باعث کاهش سئو سایت می شوند.

ایجاد امنیت وبسایت فرآیندی بلندمدت و ادامه دار است. در هر لحظه و موقعیت بایستی امنیت سایت مورد بررسی قرار گرفته و اشکالات موجود در بستر وبسایت برطرف گردد. امنیت پایین وبسایت تاثیر مستقیم بر نرخ تبدیل سایت دارد. اولویت قرار دادن استفاده از پروتکل های امنیتی در بستر وبسایت مهمترین نکته ی تاثیرگذار بر سئو بوده و می تواند تاثیر مثبتی بر کسب و کار وبسایت داشته باشد.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
دلار: 58,651تومانبیت کوین: 64,334 دلار
586510
fa